Blog

15 FUNCTIONAL STAGES FOR YOU TO PROVIDE OUR HOME!

Aug 27, 2019

15 FUNCTIONAL STAGES FOR YOU TO PROVIDE OUR HOME!

 

1.     Vendose te blesh nje shtepi !

Te ka ardhur ne maje te hundes duke hedhur parate e tua per te paguar qirane, ose me keq akoma, duke jetuar me prinderit e tu. Pra ti e ndjen veten gati per te blere shtepine tende…..ose te pakten keshtu mendon ti.

2.     Ndihesh i emocionuar, nervoz, i shqetesuar…..e lloj loj emocionesh te tjera.

Originally posted by magda-lennah

Fillon duke bere disa kerkime ne internet. Pas ketyre fillon te ndihesh disi i zhgenjyer dhe konfuz. A te duhet nje apartament me 1,2 apo 3 dhoma gjumi, pallat I ri apo I vjeter, me nje apo dy tualete?

3.     Nga i emocionuar shpejt fillon te ndihesh…nervoz.

Originally posted by thegifsshop

Nga te ndjerit euforik qe se shpejti do behesh pronar shpejt fillon te ndjesh nje lemsh ne stomak pasi ben konsulten e pare ne banke dhe kupton se sa borxh do te marresh.

4.     Me se shumti je i emocionuar.

Originally posted by excitementshewrote

Por gjithsesi se shpejti do te kesh nje shtepi, nje vend ku ti ke te drejten ekskluzive te besh cte duash - kur te duash - ku te duash : te hyje me kepuce ne shtepi, te rri zhveshur.

5.     Shume shpejt fillon te lidhesh emocionalisht.

E si mund tja u shpjegosh te tjereve lidhjen e menjehershme emocionale qe ndien me dhomen e gjumit te nje shtepie qe sapo ke vizituar. Ate thjesht e ndien.

6.     Koncepti I “shtepise se endrrave” ndryshon ne menyre drastike.

Sa me shume shtepi qe viziton aq me shume kupton qe “shtepia e endrrave” qe aq shume ke imagjinuar sa vjen dhe behet e paarritshme. Ty te duhet te heqesh dore nga kriteret fillestare. E per cfare te duhet tualeti me dritare ne fund te fundit…;)

7.     E gjetet “te duhuren”

Pasi ke pare shtepi te panumerta, me ne fund ti gjen shtepine e duhur per ty. Merr fryme thelle dhe pasi vendos qe e do, ben nje oferte duke shpresuar qe ajo do te pranohet.

8.      Merr vesh qe te kane nxjerre jashte loje.

Oferta jote ishte shume e ulet dhe pronari ja ka shitur dikujt tjeter me cmim me te larte.. Atehere te gjithe endrrat e tua jane “shkaterruar”. Dhe ti kthehesh perseri te pika 1.

9.     Atehere kur ti mendon se nuk do te dashurohesh perseri, ndodh.

Tashme trishtimi qe te shkaktoi mosblerja e shtepise se pare ka filluar te zbehet. Dhe ti fillove perseri te shikosh shtepi te tjera. Dhe pikerisht kur nuk e prisje gjen nje tjeter me te mire. Nuk e mendon dy here dhe menjehere ben nje oferte.

10.     Pataj ti rri dhe pret.

 Dhe gjithe kjo pritje fillon te ben te ndihesh pak I tensionuar. Nga frika e nje “ndarje” tjeter ti fillon te jesh i vemendshem ndaj cdo opsioni te ri qe del ne treg.

11.     Por tensionimi yt iket kur te thone “Oferta u pranua!!!”

Ndjehesh sikur ke fituar llotarine. Gjithcka eshte ne favorin tend.

12.     Marrdhenia jote me agjentin e kredise dhe agjentin imobiliar fillon te behet serioze.

Ti kupton qe je duke shpenzuar nje kohe te papare duke folur me agjentin e kredise dhe agjentin imobiliar per te kaluar te gjithe procesin e kreditimin me sukses.

13.     Tarifat e ndryshme dhe ll0garia jote bankare shkon “OUU”.

Ato shifra papritmas fillojne te duken shume te medha. Erdhi koha ti thuash “lamtumire” kursimeve te tua.

14. Por shume shpejt ti harron gjithcka, pasi tani je Pronar.

 Po po , eshte e vertete, eshte koha per te festuar. Ti ndihesh si nje femije i vogel vecse shume, shume me pergjegjes (kjo nuk eshte nje Monopoli).

15.     Dhe se fundi: KENAQESIA

Tani ti mund te marresh fryme lirisht pasi te gjithe kete proces e le pas. Tani ke ne dore celesat e nje vendi te ri qe ti do ta quash “shtepi” dhe bertet me gezim “UAUU” SHTEPIA IME E PARE.